2

یک بام و دو هوای استانداری تهران در برخورد با حریم شهر قیامدشت

  • کد خبر : 1141
  • ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
یک بام و دو هوای استانداری تهران در برخورد با حریم شهر قیامدشت
مسئولان استانداری تهران در حالی به استناد قانون تقسیمات کشوری حریم شهر قیامدشت را در حوزه استحفاظی شهرری تلقی می‌کنند که اخیراً همراهی مسئولان استانداری با شهرداری منطقه ۱۵ در بازدید از شهرک صنعتی خاوران اما و اگرهای بسیاری را ایجاد کرده است.

شهر قیامدشت در ۱۵ کیلومتری جاده خاوران از توابع بخش خاوران شهرستان ری است که در ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ با جمعیتی بالغ بر ۵۰ هزار نفر طبق قانون تقسیمات کشوری از زیر چتر منطقه ۱۵ شهرداری تهران خارج و به شهری مستقل تبدیل شد اما همچنان با گذشت دو سال از این موضوع و به رغم پیگیری‌های بسیار سایه شهرداری منطقه ۱۵ راه را بر هرگونه اقدام از سوی مدیریت شهری جدید در این شهر بسته است و شهروندان قیامدشت همچنان سرگردان تصمیم‌گیری‌های دو شهرداری در یک شهر به ویژه در بحث ارزش افزوده، ساماندهی مشاغل و دیگر مشکلات واحدهای صنفی باشند.

مداخلات شهرداری ۱۵ در مدیریت شهری قیامدشت تا آنجا پیش رفت که هدایت‌الله جمالی‌پور فرمانداری وقت شهرری بارها در جلسات مختلف با تأکید بر اینکه شهر قیامدشت طبق قانون تقسیمات کشوری در حیطه استحفاظی شهرستان ری قرار دارد بر برخورد قانونی با دخالت‌های شهرداری تهران و شهرداری منطقه ۱۵ تأکید داشت که به دلیل عدم پیگیری این موضوع در سطح شهرستانی و ادامه فعالیت غیرقانونی شهرداری تهران در قیامدشت، مسئولان شهرستان ری را دست به دامن مسئولان استانی کرد تا آنجا که با طرح این موضوع در شورای اداری استان، محمد امامی امین معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران با اشاره به اختلاف شهرداری تهران و فرمانداری ری در ارتباط با شهر قیامدشت گفت در این زمینه قانون تقسیمات کشوری باید ملاک عمل قرار گیرند و شهرداری تهران مکلف به اجرای قانون تقسیمات کشوری در مورد شهر قیامدشت است.

هر چند معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران با استناد به قانون تقسیمات کشوری و تعیین ضرب‌الاجل یک هفته‌ای برای تعیین تکلیف موضوع حریم قیامدشت بر عدم دخالت شهرداری منطقه ۱۵ در قیامدشت صحه گذاشت اما اخیراً همراهی مسئولان استانداری با شهرداری منطقه ۱۵در بازدید از شهرک صنعتی خاوران اما و اگرهای بسیاری را پیش‌رو قرار داده است که اگر قانون تقسیمات کشوری ملاک عمل پاسخگویی مدیران شهری است پس همراهی مسئولان استانداری با شهرداری منطقه ۱۵ در بازدید از شهرک خاوران چه مفهومی می‌تواند داشته باشد؟

در این راستا سید تقی موسوی رئیس شورای اسلامی شهر قیامدشت با اشاره به بازدید غیرقانونی مسئولان استانداری و شهرداری منطقه ۱۵ از شهرک صنعتی خاوران اظهار داشت: از سال ۱۳۹۷ تا به حال شهرک صنعتی خاوران جزو حریم قیامدشت است و هرگونه بازدید از منطقه به همراه شهرداری منطقه ۱۵ غیرقانونی تلقی می‌شود.

وی افزود: شهرداری منطقه ۱۵ تلاش دارد تا صدور مجوزهای ساخت‌وساز توسط شهرداری قیامدشت انجام شود اما گواهی پایان کار و تخلفات ساختمانی از سوی شهرداری منطقه ۱۵ صورت گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر قیامدشت با بیان اینکه هرگونه دخالت از سوی شهرداری منطقه ۱۵ در حریم قیامدشت غیرقانونی است تصریح کرد: صدور مجوز در شهرک صنعتی خاوران در سنوات گذشته اشباع شده و در حال حاضر بخش عمده‌ای از درآمد شهر از طریق صدور گواهی پایان کار می‌باشد لذا دخالت در امورات مربوط به شهرداری قیامدشت از سوی سایر شهرداری‌ها تخلف محسوب می‌شود.

 موسوی ادامه داد: تصمیم‌گیری دو شهرداری در یک شهر منطقی نیست و در حال حاضر شهرک صنعتی خاوران جزو حریم شهر قیامدشت و شهرستان ری قرار دارد.

وی با ابراز نگرانی از دخالت‌های شهرداری منطقه ۱۵ در قیامدشت بیان کرد: به منظور جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و حاشیه‌سازی‌های احتمالی، شورای اسلامی شهر قیامدشت نسبت به این موضوع اعتراض و شکایت از شهرداری منطقه ۱۵ را به صورت قانونی به اطلاع مسئولان شهرستان رسانده و در حال پیگیری قضایی می‌باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر قیامدشت گفت: اخیراً تصمیماتی از سوی معاونت عمرانی استانداری تهران در خصوص شهرک صنعتی خاوران اتخاذ شده که امیدواریم با توجه به مصوبات سال ۱۳۹۷ در خصوص تعیین حریم قیامدشت از اجرای آن جلوگیری شود.

موسوی اظهار داشت: امیدواریم تصمیمات اشتباهی که به هر دلیلی اتخاذ شده اجرایی نشود زیرا منطق و اصولی در آن وجود ندارد و شایسته نیست که در حریم یک شهر، دو شهردار تصمیم بگیرند؛ زیرا که اعتراض اعضای شورا و شهروندان را به دنبال دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به واسطه پیگیری‌های قضایی انجام شده، رئیس دادگاه قیامدشت اعلام کرده است که طبق بخشنامه دولت حریم شهر قیامدشت مشخص است و اگر مشکلات ناشی از سوی شهرداری منطقه ۱۵ برطرف نشود برای رفع آن برخورد قضایی خواهد شد.

لینک کوتاه : https://qiamdashtnews.ir/?p=1141
  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.