3

کوره پزخانه های خاموش محمودآباد بخش خاوران ، بلای جان روستاییان

  • کد خبر : 2211
  • ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۵
کوره پزخانه های خاموش محمودآباد بخش خاوران ، بلای جان روستاییان
ایرنا نوشت ; نزدیک به ۷۰ سال از زمان ساخت کوره پزخانه های روستای محمودآباد بخش خاوران می گذرد، کارگاه های تولیدی که سال ها از زمان رکود آن سپری شده اما حضور حاشیه نشینان با ناهنجاری های اجتماعی، آن را به بلایی برای اهالی روستا و واحدهای صنعتی تبدیل کرده است.

یکی از بخش های پنج گانه شهرستان ری، بخش خاوران است که ظرفیت های صنعتی و تولیدی بسیاری در خود جای داده اما طی سال های گذشته روستای محمودآباد آن با وجود تمامی پیشرفت هایی که داشته با معضل کوره پزخانه ها درگیر بوده است.

روستای محمود آباد درست در کنار شهرک صنعتی خاوران و کوره پزخانه ها قرار گرفته است.

طی روزهای گذشته پس از بازدیدی که حمید زمانی معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری بازدیدی از روستای محمود آباد داشت، از میزان پیشرفتی که داشت استقبال کرد و آن را الگویی برای سایر روستاها خواند.

زمانی در همان بازدید هم اعلام کرده بود که سیستم تسویه آب آشامیدنی روستای محمود آباد خدمت بزرگی برای اهالی این روستاست که سایر مناطق نیز می توانند از چنین اقدامی الگوبرداری کنند.

در پی این بازدید، بنا شد با حضور اصحاب رسانه، بازدیدی برای تعیین تکلیف خانه های حاشیه اطراف کوره پز خانه ها، کوره ها و محدوده شهرک صنعتی خاوران انجام گیرد و در پی آن با حضور مسئولان استانی و شهرستانی نشستی برای ساماندهی این محدوده تشکیل دهند.

خبرنگاران به همراه حمید زمانی فرماندار ویژه شهرستان ری روز چهارشنبه راهی بخش خاوران و روستای محمود آباد شدند تا از نزدیک در جریان مشکلات این محدوده و تصمیمات اتخاذ شده برای ساماندهی آن قرار گیرند.

کوره پزخانه های خاموش محمودآباد خاوران ری، بلای جان روستاییان

مردم احساس نا امنی می کنند

هوشنگ اکبری بخشدار خاوران در این نشست از گلایه و نارضایتی ساکنان روستای محمود آباد از معضلات اجتماعی ایجاد شده به علت ساکنان کوره پزخانه هاسخن گفت و اعلام کرد: سرقت، حضور اتباع، نا امنی، فروش مواد مخدر و دیگر معضلات اجتماعی تمامی اهالی روستا را عاصی کرده است.

وی تاکید کرد: با وجود آنکه دهیاری و اعضای شورای اسلامی روستای محمود آباد اقدامات بسیاری برای توسعه و پیشرفت آن انجام داده اند، اما حضور ساکنان کوره پزخانه ها که به هیچ طریق حاضر به تخلیه این منطقه نیستند، موجب نارضایتی اهالی شده است.

اکبری افزود: در حاشیه این کوره پزخانه ۲۰۰ خانوار به صورت حاشیه نشینی در اتاق هایی ساکن هستند که به هیچ طریقی حاضر به تخلیه آنها نیستند با وجود آنکه حکم قضایی برای تخلیه و تخریب این مناطق دریافت شده است.

کوره پزخانه های خاموش محمودآباد خاوران ری، بلای جان روستاییان

شهرک صنعتی خاوران، مرکز صنایع دانش بنیان می شود

سعید صادقی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران که در این نشست حضور داشت، گفت: شهرک صنعتی خاوران از مناطق صنعتی قدیمی این است که به سبب موقعیت جغرافیایی خود، نزدیک ترین شهرک به پایتخت محسوب می شود.

وی با اشاره به وجود نقاط و لکه های تعیین تکلیف نشده از نظر مالکیت و ثبت اسناد در شهرک صنعتی خاوران، افزود: به نظر در گذشته همیت و جدیت لازم برای پیگیری و رفع مشکلات این شهرک وجود نداشته است.

صادقی مساحت این شهرک صنعتی را ۳۸۰ هکتار برشمرد و اظهارداشت: نقاط صنعتی و واحدهای تولیدی در این شهرک به صورت موزائیکی و بخشی راه اندازی شده است و بررسی ها نشان می دهد که شاید امکان تجمیع این نقاط در قالب شهرک صنعتی وجود نداشته باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران لازمه یکپارچه سازی اراضی این شهرک صنعتی را خریداری قطعات مشاء و ساماندهی کوره پزخانه های واقع در وسط این شهرک اعلام و تاکید کرد: به هر میزان که ساماندهی این شهرک اعتبار لازم داشته باشد، حاضر به تامین آن هستیم و فقط درخواست تسریع در حل مشکلات ضمن رعایت قانون را داریم.

کوره پزخانه های خاموش محمودآباد خاوران ری، بلای جان روستاییان

حکم قانونی باید در مورد کوره پزخانه ها اجرا شود

حمید زمانی معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری نیز در پایان این نشست بر لزوم اجرای حکم قضایی در خصوص کوره پزخانه های حاشیه روستای محمود آباد گفت: در روستای محمود آباد همدلی و همراهی قابل تحسینی برای رفع مشکلات و توسعه منطقه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: برای احترام به اهالی روستای محمود آباد باید تابلوی منطقه کوره پزخانه ها به عنوان مرکز معضلات اجتماعی و ناهنجاری ها را حذف و محدوده را پاکسازی، تخلیه و مناسب سازی کنیم.

زمانی با اشاره به دیدار خود با رئیس جمهور در ظهر روز عاشورا در حرم عبدالعظیم حسنی(ع) اظهارداشت: رئیس جمهور خواهان تحول و سرعت بخشی در روند آن هستند، در چنین شرایطی مدیری که تحول خواه نباشد و همگام با دولت به سرعت کارها را پیش نبرد کنار گذاشته می شود.

فرماندار ویژه شهرستان ری با بیان اینکه منطقه را باید از معضل کوره پزخانه ها نجات داد اعلام کرد: صحنه هایی که اکنون در برخی فیلم ها از معضلات کوره پزخانه ها نشان می دهند، باید تغییر کند، اینجا باید به مرکز تولیدات کشاورزی یا صنعتی تبدیل شود.

لینک کوتاه : https://qiamdashtnews.ir/?p=2211

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.